TIPY NA VÝLETY PO OKOLÍ
Prohlídka města
Přirozeným centrem Lázní Bodhaneč je Masarykovo náměstí. Zde upoutá barokní kostel svaté Máří Magdaleny pocházející z let 1728 až 1737. Naproti kostelu za silnicí stojí socha svatého Jana Nepomuckého z první poloviny 18. století a za ní se nachází budova bývalého lázeňského pavilonu Škroup, postaveného v r.1916 podle projektu arch. Josefa Gočára. Významnou památkou české renesance je radnice z poloviny 16.století, k níž bylo po požáru v roce 1772 přistavěno barokní průčelí. Nalevo od radnice stojí bývalá obecná škola, postavená v roce 1867. Dnes zde působí soukromá střední škola podnikatelská. Za ní je druhá velká školní budova se stoletou historií. Z náměstí vycházejí čtyři hlavní ulice, které tvoří kříž, rozdělující město. Jsou to ulice: Šípkova – Pernštýnská a Langerova – Tyršova.
Bohdanečský park
Místní park je srdcem a centrem lázeňského areálu. Vznikl v první polovině 20. století a dnes má rozlohu téměř dvacet hektarů. Parku vévodí skvostný kubistický pavilon Gočár, postavený světoznámým architektem Josefem Gočárem a dodnes sloužící léčebným účelům. Jeho přední část je klasickým parkem s cestičkami a lavičkami, zatímco zadní polovina má charakter lesoparku s volným přechodem do okolní krajiny. Roste tu okolo stovky domácích i cizokrajných stromů, keřů, květin a bylin. Místo je ideální pro vycházky po pěšinkách a stezkách s množstvím zákoutí, vhodných k odpočinku. Bohdanečský park je součástí naučné stezky Gočárův okruh, takže pokud patříte k příznivcům turistiky, rozmanitost cílů oceníte. Zajděte si třeba na Kuttnerovu kapličku, která tu stojí už od začátku 19. století, pokud budete mít chuť na delší procházku, vydejte se k Tillerově sedátku s báječným výhledem do okolí.



Bohdanečský rybník a rybník Matka
Bohdanečský rybník je společně s rybníkem Matka národní přírodní rezervací, unikátní pro svou ornitologickou a botanickou pestrost. Předmětem ochrany jsou rybniční společenstva, vlhké louky a rákosiny se vzácnou flórou a faunou. Po okraji území rezervace, okolním lesem a loukami, vede několik tras naučné stezky, která je ideální pro procházky.



Gočárův okruh
Nenáročná a příjemná procházková trasa vás seznámí především s významnými díly architekta Josefa Gočára, která vytvořil pro město Lázně Bohdaneč. Trasa stezky vede centrem města s lázeňskými pavilony, lázeňským parkem, a také nejbližším okolím města kolem dalších stavebněhistorických památek.



Výletní ráj v okolí Lázní Bohdaneč
Polabská nížina, na jejímž území se Lázně Bohdaneč nachází, na první pohled působí jako rovina, která vás ničím nemůže překvapit. Nenechte se ale mýlit. Najdete tu spoustu zajímavých výletních cílů: jedinečné historické památky, přírodní rezervace, světoznámý kladrubský hřebčín, Velkou pardubickou, netradiční plavbu po Labi, města Pardubice a Hradec Králové i mnoho dalšího
Písníky u Mělic: průzračně čisté koupaní (7 km od Lázní Bohdaneč)
Chcete-li se v létě vykoupat v průzračně čisté vodě, navštivte přírodní koupaliště písníky Mělice – Lohenice. Bývalé lomy na štěrkopísek, které byly zatopeny, leží nedaleko Lázní Bohdaneč ve směru na Přelouč. Písníky s čistou vodou, písečnými plážemi a okolní přírodou patří v horkém létě k nejatraktivnějším výletním cílům v Pardubickém kraji. Na své si tu přijdou nejen milovníci koupání v přírodě, ale také majitelé surfů a vodní lyžaři.



Opatovický kanál (1,5 km od Lázní Bohdaneč)
Opatovický kanál je významným středověkým vodním dílem, postaveným Vilémem z Pernštejna, jehož podoba se dochovala dodnes. Kanál, který je stavebně-technickou památkou, původně sloužil k napájení Bohdanečského i dalších rybníků a k pohonu mlýnů a pil, ve 20. století poháněl také několik vodních elektráren. Dnes je tento umělý tok součástí jedinečného biokoridoru s četnými meandry. Měří přes třicet kilometrů a podél jeho břehů vedou tři cyklotrasy.



Pardubice: historické centrum, unikátní zámek a další (10 km od lázní)
Historická část Pardubic, tvořící Městskou památkovou rezervaci, rozhodně stojí za návštěvu. Projdete-li Zelenou branou na Pernštýnské náměstí a do přilehlých uliček, rázem se ocitnete v jiném světě. Doslova se projdete časem, kolem budov od pozdní gotiky 16. století, po renesanci, baroko, rokoko, klasicismus a pozdější styly. Zelená brána představuje dominantu Městské památkové rezervace. Svou charakteristickou věž s měděnou střechou získala po velkém požáru v roce 1538. Věž je v sezóně přístupná a skýtá krásný výhled na městskou památkovou rezervaci, zámek, i široké okolí včetně hradu Kunětická hora. Pardubický renesanční zámek, sídlo rodu Pernštejnů, leží v těsné blízkosti historického centra. Za panování pánů z Pernštejna tu vzniklo sídlo, unikátní kombinací hradu a zámku v jednom. Podoba a rozsah zdejší rezidence nemá ve střední Evropě obdoby, v roce 2010 byla proto prohlášena národní kulturní památkou. Zámek se těší se velkému zájmu laické veřejnosti především díky Rytířským sálům a kapli Tří králů. Přímo v jeho areálu sídlí také Východočeské muzeum. Pokud nechcete minout žádnou z místních zajímavostí v centru Pardubic, vydejte se Stezkou Viléma z Pernštejna. Tento procházkový okruh v délce dvou a půl kilometrů má deset zastávek a dá se urazit za jednu hodinu, takže jej bez problémů absolvují jak starší návštěvníci, tak rodiny s malými dětmi.



Výlet po Labi lodí z Pardubic (10 km od Lázní Bohdaneč)
Projeďte se výletní lodí z Pardubic do Kunětic, Brozan nebo Srnojed! Restaurační a výletní loď Arnošt z Pardubic, jezdí celoročně. Na dolní palubě se v parném létě díky klimatizaci osvěžíte, na horní si vychutnáte výhled na nejmohutnější českou řeku. Na Arnoštovi můžete absolvovat nejen obyčejnou plavbu, ale i cestu s piráty, středověkými řemesly nebo plavby pro seniory. Nejdelší, tříhodinový výlet se středověkými řemesly vás přijde na 200 korun.
Z důvodu chystané rekonstrukce je nyní provoz lodi a restaurace přerušen.



Dostihový spolek – Velká pardubická není jediná (10 km od lázní)
Velká pardubická patří k nejobtížnějším překážkovým dostihům v Evropě. Málokdo ví, že se na zdejším závodišti pořádá i množství dalších, nejen sportovních akcí. Jejich kalendář je plný od začátku května do konce října, kdy se běží právě tento legendární dostih. V průběhu sezóny sem můžete zajet na nespočet jiných dostihů, ale i na běžecké závody, atletický kros, den pro děti, Sportiádu, hudební festival Léto Fest, nebo food festival.



Hradec Králové (21 km od Lázní Bohdaneč)
Hradec Králové bývá nazýván „učebnicí architektury pod širým nebem“, toto město je plné architektonických památek od gotiky až po současnost. Historickému centru dominuje Bílá věž z 16. století, vysoká přes sedmdesát metrů, která sloužila jako strážní a požární věž. Otevírá se odsud jedinečný výhled nejen na město, ale i na vzdálené vrcholky Orlických hor a Krkonoš. Ve věži najdete i třetí největší a nejtěžší zvon v České republice, vážící deset tun. V historickém centru byste dál neměli opomenout známou majestátní gotickou katedrálu kostela Svatého Ducha, kterou založila Eliška Rejčka roku 1307. A pokud náhodou nepatříte mezi obdivovatele historie, nevadí. Můžete tu zažít třeba Amazonský prales na vlastní kůži. Hradec Králové se totiž může pochlubit unikátním Obřím akváriem s exotickou faunou a flórou Jižní a Střední Ameriky. Největší české sladkovodní akvárium s podvodním tunelem vás ukáže tropickou přírodu pořádně zblízka včetně známých obávaných piraní. Archeopark Všestary (24 km od Lázní Bohdaneč) Archeoparky, muzea v přírodě s ukázkami pravěkých staveb, uspořádaných obvykle podle období nebo témat, jsou v současnosti velmi populární. Archeopark ve Všestarech vám zprostředkuje pohled na život pravěkých lidí nejen na území České republiky. Čeká tu na vás jeskyně s malbami, akvárium s archeologickými nálezy, pazourkové doly, megalitická hrobka, či obrovský model pravěké krajiny. Kromě muzea v přírodě tu můžete navštívit také originální třípatrovou expozici.
Zámek Karlova Koruna (20 km od Lázní Bohdaneč)
Malebný barokní zámek rodu Kinských postavil světoznámý architekt Jan Santini v Chlumci nad Cidlinou. Své jméno „Karlova Koruna“ získala rezidence na počest návštěvy císaře Karla VI. Stavba nese typické prvky Santiniho osobitosti a geniality. Návštěvníky už po staletí fascinují impozantní interiéry i exteriéry Sloupového a Mramorového sálu, oranžerie, zámecké kaple a zámecké zahrady. Místní expozice představují dějiny rodu Kinských v portrétech a zvláštní pozornost věnují chovu koní Kinských – chlumeckých plaváků.



Hrádek u Nechanic: kousek Anglie ve východních Čechách (19 km od lázní)
V Hrádku u Nechanic se rázem ocitnete na anglickém venkovském šlechtickém sídle 17. století. Rezidenci postavila hraběcí rodina Harrachů v 19. století ve stylu anglické romantické neogotiky. Podobu budovy inspiroval nerealizovaný projekt přestavby anglického zámku Crewe Hall od E. B. Lamba z poloviny 17. století. Vize sídla anglické šlechty je dokonalá včetně okolí zámku, upraveného do stylu anglického parku s nezbytnou oborou i bažantnicí. Zámek vám zprostředkuje život šlechty v 2. polovině 19. století.
Zámek Kačina (29 km od Lázní Bohdaneč)
Zámek, ležící ve Svatém Mikuláši, patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Čechách. Jako svoje letní sídlo si ho nechal postavit Jan Rudolf Chotek začátkem 19. století. Zámecké expozice nabízejí možnost seznámit se s historií rodu Chotků i obdivovat architektonické krásy Kačiny.



Národní hřebčín a zámek v Kladrubech nad Labem (15 km od lázní)
Hřebčín v Kladrubech nad Labem vás uchvátí ladným propojením klasicistních budov s okolní krajinou. Areál je jedním z nejstarších hřebčínů na světě a zároveň domovem nejstaršího původního českého plemene – koně starokladrubského. Komplex hřebčína tvoří hlavní stáje, zámek a kostel. Impozantní stáje, nacházející se v bezprostřední blízkosti habsburského císařského zámku, vás oslní čistým klasicistním stylem. S chovem tu začali již v polovině 14. století a až do vzniku první republiky byl v Kladrubech císařský dvorní hřebčín, který zajišťoval koně pro císařský a královský dvůr v Praze a ve Vídni. Dnes se hřebčíně chová přibližně 500 starokladrubských bílých nebo vraných koní. Hřebčín pro svou jedinečnost získal statut národní kulturní památky.



Kunětická hora (12 km od Lázní Bohdaneč)
Obrázky z místního hradu nám připadají povědomé. Není se čemu divit, natáčel se tu známý seriál Arabela. Hora tvoří významný prvek krajiny v Polabí s dominujícím rozsáhlým hradním komplexem, jehož počátky spadají až do 14. století. Hrad zaujímá výjimečné místo v dějinách hradní architektury výstavbou opevnění s mohutnými zemními valy a systémem kruhových rondelů. Místo bylo osídleno již v pravěku, což dokazují rozsáhlé archeologické nálezy. Sídlo bylo v době husitských válek přebudováno a sloužilo jako strategické místo Husitů. V opravených interiérech si nyní můžete prohlédnout stálé i sezónní expozice a výstavy, v létě se tu pořádají historická, hudební a divadelní představení.


Perníková chaloupka (11 km od Lázní Bohdaneč)
V Rábech u Pardubic stojí Perníková chaloupka. Tento původně lovecký zámeček z roku 1882 dnes slouží jako Muzeum perníku a je tím pravým výletním místem pro všechny malé i velké, kteří stále věří na pohádky. Výstavní expozice, hravou formou představující historii perníkářského řemesla a pardubického perníku, obsahují přes tisíc perníků z celé ČR. Zajeďte sem, možná budete mít štěstí, a narazíte také na Ježibabu.
Třebechovické muzeum betlémů (32 km od Lázní Bohdaneč)
Víte, který betlém se jako jediný v České republice může pochlubit statutem národní kulturní památky? Správně, je to Proboštův betlém v Třebechovicích pod Orebem, jedinečné řezbářské a mechanické dílo řezbářů Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla. Betlém vznikl před více než sto lety a skládá se z dvou tisíc vyřezávaných částí. Impozantní jsou i jeho rozměry, betlém je velký téměř 6,9 x 1,9 x 2,2 metry. V současnosti v Třebechovicích najdete jediné specializované muzeum betlémů nejen v Česku, ala také v Evropě. Muzeum je otevřeno celoročně.
Památník bratranců Veverkových (3 km od Lázní Bohdaneč)
Bratranci Veverkovi se narodili v nedalekém Rybitví na konci 18. století. Kdo by si byl tehdy pomyslel, jak jejich vynález výrazně usnadní zemědělcům jejich lopotný život. Do té doby se k orání používaly různé nástroje, které půdu kypřily špatně a za velké fyzické námahy. Bratranci proto společně vymysleli první pluh na kolečkách, který zeminu nejen provzdušňoval, ale také obracel. Stroj nazvali „ruchadlo“ a vynález se brzy rozšířil po celém českém venkově. V Rybitví dodnes najdete rodný domek bratranců Veverkových, typickou zemědělskou usedlost s jednou obytnou místností. Na zahradě, kde bratranci poprvé s ruchadlem orali, stojí pomník s pluhem. Domek, v němž je dnes malé muzeum, je veřejnosti otevřen každou neděli od května do září.
Státní zámek Slatiňany (23 km od Lázní Bohdaneč)
V romantickém zámku na vás dýchne atmosféra pohodlné knížecí rezidence přelomu 19. a 20. století. Letní sídlo Auerspergů zaujme autentickým panským patrem s reprezentačními, společenskými a soukromými prostorami, které knížecí rodina obývala. Opravdovým unikátem je kotelna z počátku 20. století se soustavou rozvodného potrubí, originální izolací a tisícilitrovým boilerem, místní kuchyně i umývárna nádobí. V zámku dále najdete vzácnou hipologickou expozici, seznamující s historií, významem a využitím koně v lidské společnosti. Areál sídla obklopuje vzorně udržovaný anglický park s impozantní dendrologickou sbírkou.



Zámek Choltice (13 km od Lázní Bohdaneč)
Choltický zámek je mimořádný Kaplí sv. Romedia ze 17. století, která je kuriózní umístěním osmi „hlavních“ kacířů heretiků s hanlivými emblémy. Postavy Aria, Šimona Mága, Manese a Nestoria doplňují dva čeští kacíři Jan Hus a Jeroným Pražský a reformátoři Jan Luther a Jan Kalvin. Součástí prohlídky je i barokní lékárna, jídelna s obrazárnou a několik expozic. Pro nejmenší je zde připraven speciální prohlídkový okruh s expozicemi vodníků a černým divadlem. I tady pro své návštěvníky v průběhu sezóny pořádají kulturní a společenské akce jako den se zvířátky, Choltické pivní slavnosti nebo burčákové slavnosti.